TYT

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

Bu sayfamızda TYT matematik çalışma teknikleri nelerdir, hangi zamanlarda çalışılmalıdır, hangi ders aralarında TYT matematik nasıl çalışılır, TYT matematik çalışma sonuçları ne zaman kendini gösterir gibi merak edilen soruları cevapladık.

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

TYT Matematik bir çok öğrencinin mustarip olduğu derslerden biridir. TYT sınavına giren öğrencilerin  hatırı sayılır bir bölümü bu dersi yapamamaktadır.  Bu durum aslında  TYT sınavında rakip elemek için iyi bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öğrencilerin matematik dersinde başarısız olmalarının bir çok sebebi olsa da aslında en büyük sebepleri eksik öğrenme, matematik korkusu ve yanlış ders çalışma yöntemleri diyebiliriz. Biz şimdi bu yazımızda TYT matematik nasıl çalışılır sorusu üzerinde duracağız. Siz isterseniz diğer iki konu ile ilgili hazırlanmış rehberlik yazılarını arama yaparak bulabilirsiniz.

TYT matematik çalışma zamanları dikkat edilerek ayarlanmalıdır. Çünkü matematik dersi karmaşık derslerin başında gelerek, anlaşılması diğer derslere göre daha zor, olarak ifade edilen derslerden biridir. Bu yüzden çalışma zamanları; gün içerisinde ilk kez derse başlandığı zaman, sözel derslerin hemen ardından olacak şekilde, bu zaman aralıklarında TYT matematik çalışılır. Bunun yanı sıra, kafa dolu olduğu vakitlerde (gün bitimine yakın) de matematik çalışılabilir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucu, yorgun olarak öğrenilen bilgilerin beyin tarafından tekrar edildiği ortaya çıkmıştır.

TYT matematik çalışması farklı ders aralıklarına yerleştirilebilir. Ancak sözel derslerin aralarına yerleştirmekte fayda vardır. Çünkü bu sayede kişilerin dersten sıkılma gibi durumları önlenir. Sayısal derslerde beynin sol tarafı daha aktifken, sözel derslerde beynin sağ tarafı daha aktiftir.

Bu durum, yorulma hissinin bastırmasını da geciktirir. Bu bilgilerden hareketle, uzun paragraf içermeyen tarih ve coğrafya derslerinin aralarında TYT matematik çalışılabilir. Bunun yanı sıra, edebiyat ve dil bilgisi sorularının ardından da çalışılabilir.

TYT Matematik Çalışma Teknikleri

TYT matematik çalışma teknikleri oldukça fazladır. Öğrenciler kendilerine en uygun olan teknikleri, en uygun zamanlarda uygulayarak matematik çalışmalıdır.

Bu teknikler:

  1. Pomodoro tekniği: Bu tekniğin zaman aralığı oldukça farklıdır. 25 dakika ders ve 5 dakika aralıkla yapılan bir çalışmadır. Bir ders ve bir ara sonrası bir pomodoro olmuş olur. Bu tekniğin en önemli faydası, matematik çalışırken sıkılma durumunu önler. Aynı zamanda kısa aralıklarda dinlenme vakti geldiği için, yorgunluk hissi erkenden hissedilmez.
  2. Belirli saat aralıklarında iki saat matematik çalışma teknikleri vardır. Bu tekniklerde amaç, ders başına oturulduğu zaman bir konunun önemli kısımlarının bitirilerek kalkılmasıdır. Verim alınabilmesi için kafanın boş olması gerekir. Çünkü dolu kafa ile uzun süre ders başında oturmak sıkabilir.
  3. Zaman tutulmaksızın konuya odaklı ders çalışma teknikleri vardır. Bu tekniklerde süre kesinlikle fark etmez. Kimi için konunun bitirilme süresi bir saat iken, başka bireyler için bu süre daha uzun veya daha kısa olabilir.

Başlıca TYT matematik çalışma teknikleri bu şekilde ifade edilebilir.

Bir tekniğin doğru olması, o tekniğin her insan için aynı ölçüde doğru sonuç vereceği anlamına gelmez. Zamanlama ve diğer etkenlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

TYT Matematik Çalışma Sonuçları Kendini Ne Zaman Gösterir?

TYT matematik çalışan öğrenciler, ilk olarak bu durumun bir süreç olduğunu bilmelidirler. Başlandığı ilk andan sonuç alınması durumu genel olarak hiçbir ders için söz konusu değildir.

TYT matematik konuları da birbiri ile bağlantılı olduğu için verimi kendini biraz daha geç gözükür. Bununla birlikte gene olarak, çalışmaya başlandığı zamandan itibaren üç ay süre ile ders verimi gözükür. Ancak bu verim, çalışma teknikleri ve anlama yoğunluğuna bağlı olarak değişim gösterir. Daha fazla verim almak isteyen bireyler çalışma yoğunluğunu artırmalıdır. Ayrıca doğru zamanlarda ve doğru tekniklerin uygulanması gerekir. Bu şekilde sonuçlanma süresi daha kısa olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu