Sağlık

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? Sancı Gideren Egzersizler

Ergenlik döneminden itibaren başlayan regl ağrıları (Adet ağrısı) bazı durumlarda dayanılmaz sancılara neden olabilmektedir. Neyse ki,  regl sancıları ile baş edebilmek için bazı ipuçları mevcut. Yazımızda günlük hayatta rahatsız edici bir durum haline gelebilen adet sancılarını hafifletmek için faydalı bilgiler ve egzersizlerden  bahsettik.

Regl Nedir?

Regl ergenlik döneminde başlayan ve menopoza girene kadar belli dönemlerde görülen vajinal kanamalara denir. Regl, Adet dönemi veya Menstrüasyon olarak da söylenir. Regl dönemindeki kanama miktarı, ağrı süresi kişiden kişiye değişir. Regl ağrıları bazı insanlarda yok denecek kadar az iken bazı insanları da hastanelik edebilir.   Regl 21 ila 35 günde bir tekrarlar. Bu dönem uterus yani rahmin kendini yenilemesi ve gebeliğe hazırlaması olarak geçen dönemdir.

Gebelik geçiren kadınlar kanama yaşamaz. Bir gebelik durumu yok ise regl döneminde rahim içerisinde bulunan dokunun bir kısmı vajinal yol ile dışarı atılır. Adet dönemi aylık olarak devam eden bir süreçtir. Sağlıklı bir adet döngüsü için belli temellerin olması gerekir. Bu dönemlerde rahim ve vajina, yumurtalıklar, hipofiz bezi ve hipotalamusun sağlıklı olarak çalışması üreme için oldukça önemlidir.

Rahim iç tabakası adet döneminin başında östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşır. Regl kanamasının ortalarında yumurtlama yani ovülasyon meydana gelir. İlk aşaması biten adet döneminde ikinci aşama olarak progesteron hormonunun etkisi ile sekretuar evresi başlar. Bu evrede vücuttaki progesteron hormonu seviyesi azalır ve kanama başlar.

Regl Dönemi Ağrıları

Regl döneminde ağrı derecesi ve ağrıya dayanıklılık oranı kişiden kişiye değişir. Regl döneminde ağrıya birçok şey sebep olabilir. Servikal darlık yani rahim ağzı darlığı kanamanın çıkışını zorlaştırdığı için ağrıya sebep olabilir. Endometriozis, rahmi kaplayan dokunun rahim dışına çıkarak diğer dokular üzerine yerleşmesi sonucu ağrıya sebep olabilir.

Bu durum çikolata kistlerine de sebep olabilmektedir. Uterin fibroidler yani miyomlar bir diğer ağrıya sebep olan şeylerdir. Adenomyozis hastalığı rahmi kaplayan dokunun uterusun kas duvarına doğru büyümeye başlaması ile ağrı yapar. Pelvik inflamatuar durumu kadın üreme organında enfeksiyon olması durumu sonucunda ağrıya sebep olabilir.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Pek çok sebebin etkili olduğu regl ağrısını bazı yöntemler ile geçirmek veya azaltmak mümkündür. Regl ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi cevap Evde ılık su ile duş almak diyebiliriz. Adet döneminde ayrıca uyku düzeni de çok önemlidir. Ağrı yaşanıldığı zaman sıcak bir yerde uyuyabilirseniz ağrı azalabilir veya geçebilir. Bu dönemde beslenme düzeni ve su tüketimi çok önemlidir regl döneminde koyu yeşil sebzelerin tüketimi arttırılmalı lifli gıdalar tercih edilmelidir.

Bol bol su tüketimi sağlanmalıdır. Regl döneminde karnı sıcak tutmak önemlidir. Ağrınız olduğunda karnınızı ve ayaklarınızı sıcak su torbası ile ısıtabilirsiniz. Karına yapılan masaj kan akışını hızlandıracağından ağrıyı azaltacaktır. Egzersiz yapmak da bir diğer yöntemdir. Eğer geçmeyen ve dayanılamayan bir ağrı var ise ilaca başvurulmalıdır.

Kısaca toparlamak gerekirse Regl sancısına ne iyi gelir sorusu için aşağıdaki maddeler sayılabilir.

  • Ilık su ile duş almak.
  • Sıcak bir yerde uyumak.
  • Bol su tüketmek.
  • Koyu yeşil sebzeler tüketmek.
  • Ağrılı bölgeye sıcak su torbası uygulamak.
  • Ağrıyan karın bölgesine masaj uygulamak.
  • Kardio veya yoga egzersizleri yapmak. (Aşağıdaki detaylı video mevcut)
  • Regl ağrılarına iyi gelebilecek bitki çaylarını tüketmek. (böğürtlen çayı, safran çayı, zencefil çayı vs..)

Regl Döneminde Yapılacak Egzersizler

Bu dönemde çok ağır egzersizler yerine kardio egzersizleri yoga ve meditasyon tercih edilebilir. Kardio ve yoga ile vücudunuz rahatlatırken meditasyon ile ruhunuzu rahatlatabilirsiniz.

Adet söktürücü Egzersizler – Videolu

Regl Döneminde İçilebilecek Çaylar?

Regl ağrısını azaltmak rahatlamak için çay tüketimi tercih edilebilir. Kafein tüketimi ağrıya sebep olabilir. Civanperçemi çayı, böğürtlen çayı, safran çayı, zencefil çayı sizi regl döneminde rahatlatır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu