Sağlık

Özofagus Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Özofagus Kanseri Nedir?

Özofagus halk arasında yemek borusu kanseri olarak bilinmektedir. Yemek borusunda oluşur. Kötü huylu tümörlerdir. Yemek borusu boyundan mideye kadar uzanan 25-30 cm boyundadır. Burada gerçekleşen tümörlere genel anlamda özofagus kanseri adı verilir. Çeşitli faktörler özofagus kanserini tetiklemektedir.

Özofagus kanseri çok sık görülen kanser çeşitlerinden biridir. Özellikle ülkemizin doğusunda daha yaygındır. Sürekli et ağırlıklı beslenme bu hastalığın edenleri arasında gösterilebilir. Sıcak çay içmek, dengesiz beslenme gibi nedenler çoğaltılabilir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi de başlıca etmenler arasındadır. Daha çok 60 yaşlarındaki erkeklerde görülür gençlerde daha nadir rastlanır.

Özofagus Kanseri Çeşitleri

Yemek borusu kanseri tür bakımından ikiye ayrılır bunlardan ilki yassı hücreli yemek borusu kanseri, ikincisi ise adenokarsinom yemek borusu kanseridir. Yassı hücreli yemek borusu kanseri, yemek borusunun içindeki yassı hücrelerden kaynaklanan kanser türüdür. Adenokarsinom yemek borusu kanseri ise yemek borusunun alt kısımlarındaki mukozanın safraya maruz kalarak şekil değiştirmesi sonucu meydana gelen kanser çeşididir.

Özofagus Kanseri Belirtileri

En önemli belirtisi yutmada güçlüktür. Yemek borusu kanseri çok geç fark edilmektedir bu nedenle hastalar hastalığın ilerleyen evrelerinde tümörün varlığından haberdar olmaktadır.

Evrelerine göre Özofagus Kanseri belirtileri şunlardır:

  1. Evre: Bu evrede belirtiler çok fazla olmamakla beraber yutmada hafif güçlükler yaşama belirtilerin en yaygınıdır.
  2. Evre: Bağırsakta kanama, yutmada güçlük ve yemeklerin boğaza takılma hissi bu evrede görülen en yaygın belirtilerdir.
  3. Evre: Ciddi yutma güçlükleri ve yaşlılarda salya akıntısı en yaygın görülen belirtileridir.
  4. Evre: Tümör yemek borusunu tutmuşsa ciddi öksürükler meydana gelebilir.

Özofagus Kanseri Tedavi Yöntemleri

Hastanın kanserde bulunduğu evreye göre tedavi belirlenmektedir. Her iki tür yemek borusu kanseri için de 3. evrede ise ilk başta kemoradyoterapi adında çok da yüksek radyoterapi dozuyla kemoterapi uygulanır. Kemoterapi ile hasta ameliyata hazır hale gelir. 4. evredeki bir hasta için ameliyat yerine kemoterapi uygulanır. 1-2. evrelerde ise tedavi daha çok tümör odaklı gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu