ÖSYM

ÖSYM Şifremi Unuttum! ÖSYM Aday Şifresi Nasıl Alınır?

ÖSYM şifremi unuttum yada kaybettim diyenler ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden (https://ais.osym.gov.tr)  yeni şifrelerini ücretsiz olarak alabilirler. Bunun için adayların belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” bölümüne girmeleri ve buradaki sorulara doğru bir şekilde cevap vermeleri gerekmektedir.  Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde var olan bilgiler ile aynı olmalıdır. Aksi halde uyuşmazlık sebebi ile sistem yeni şifre belirlemenize izin vermeyecektir.

ösym şifremi unuttum

ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve Başvuru Merkezleri ile ÖSYM Şifresi Alma

Sorulara doğru cevap veremeyen adaylar; yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte  başvurarak, yeni şifrelerini alabilirler.

Başvuruların  şahsen yapılmalıdır.  Yeni şifresi için cüzi bir miktar ücret talep edilebilir.  Ayrıca Nüfus cüzdanındaki fotoğrafın güncelliğine  ve kartın son geçerlilik tarihini doldurmamış olması dikkat edilmelidir.

Yalnız bu noktada çok önemli bir konuya değinmek istiyoruz.  ÖSYM’ye sadece  şifre ile giriş yapılmıyor. Giriş yapabilmek için E-devlet ile Giriş Yap  seçeneğini de kullanabilirsiniz. Eğer hali hazırda bir e-devlet şifresine sahipseniz yeni bir şifre almak ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Tüm işlemlerinizi ösym’ye e devlet ile giriş yaparak da gerçekleştirebilirsiniz.

Ösym şifremi unuttum e-devlet

 

Ösym şifrenizi hatırlamıyorsanız, sisteme e-devlet ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Peki ya e devlet şifrenizi de hatırlamıyorsanız? Eğer e-devlet şifrenizi  bilmiyorsanız burada 2 farklı durum söz konusu olmaktadır. Bunlar;

  1. E-Devlet şifremi unuttum, şifreni nasıl değiştirebilirim?
  2. E-devlet şifrem yok. Nasıl e devlet şifresi alabilirim?

Biz yazımıza ilk seçenek  yani daha önce var olan bir E-devlet şifresini nasıl değiştirebiliriz, nasıl tekrar edinebiliriz üzerinden devam edeceğiz. 2 seçenek; E-devlet şifresi olmayan ve ilk kez e devlet şifresi almak isteyenler PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu