NedirSağlık

Mişk Kedisi Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünya üzerindeki en pahalı kahve türlerinden biri olan mişk kedisi kahvesi (Kopi Luwak) şöhretini adından da anlaşılabileceği üzerine misk kedisinden almaktadır. Bir fincanı 100 dolar gibi bir ücrete satılan bu kahve; halk arasında kedi dışkısı kahvesi olarak bilinir. Yüksek fiyatı ve farklı araması ile kahve severler tarafından her dönem merak konusu olan Misk kedisi kahvesi nasıl yapılıyor? Merak edenler için Misk Kahvesinin yapımını, olgunlaşma ve üretim sürecini  sizler için araştırdık. İşte ayrıntılar…

misk kedisi kahvesi
Misk Kedisi Kahvesi – Kopi Luwak

Mışk Kedisi Kahvesi Nasıl Yapılır?

Misk Kahvesi, kediye benzeyen bir hayvan türünün çok nadide olan kahve çekirdeklerini sindirip dışkılamasıyla çok sınırlı miktarlarda üretilen bir kahve türüdür. Misk Kedileri öncelikle kahve çekirdeğini tüketiyor daha sonra midesinde 24 saat kadar sindiriyor.

Kedi dışkısını yaptığında kahve üreticileri kedisinin dışkısını toplayıp, temizledikten sonra özel bir teknik ile kavuruyorlar. Böylece Misk kedisi kahvesi üretilmiş oluyor. Kahvenin 1 yılda yaklaşık olarak 250 500 kilo arasında üretimi yapılıyor. Üretim miktarının bu denli az olmasından kaynaklı fiyatı astronomik olarak karşımıza çıkıyor. Fiyatına aldırış etmeden bu kahvede içmek isteyenler mevsimine göre 1 fincanını minimum 35 dolar ile 100 dolar gibi bir bedel ödüyor. Ayrıca yarım kiloluk paketler halinde de satışa sunulan bu kahvenin 100 gramı 600 ila 1000 dolar arası bir fiyatla alıcısına ulaşıyor.

Mışk Kedisi

Mışk kedisi Endonezya da mışk kedisi kahvesi üreticileri tarafından özel olarak bakılıyor. Mışk kedisinin kahve üreticileri tarafından doğal ortamından kopartılarak kahve üretimi için kullanılması hayvan severler tarafından protesto edilen bir durum. mışk kedisi adlı hayvan etçil olan bir hayvan türüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu