Sağlık

Lipoliz Nedir?

Lipoliz Nedir?

Lipoliz, bölgesel yağ eritme yöntemlerinden birisidir. Lipoliz uygulamasında soya bitkisinden elde edilen fostaidil kolin kullanılır. Fostaidil kolinin lipoliz tedavisinde saf bir halde ve çok miktarda kullanılır. Fostaidil kolin yıllardır kolestrol ve tansiyon hastalarında etkili bir biçimde kullanıldığı için FDA tarafından onaylanmış güvenilir bir maddedir. Fostaidil kolin vücuda girdiğinde hücre zarının geçirgenliğini ve akışkanlık oranını arttırarak yağ hücresinin boyutunu normal hücre boyutuna getirir, böylece yağ hücresini yok etmesi kolaylaşır.

Lipoliz Yönteminin Kullanılma Amaçları Nelerdir?

Vücutta yağlanma kaynaklı şekilsel bozukluklar, erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti), yağ bezeleri(lipom), erkeklerde sırt yağlanması, göz çevresinde yağ bezelerinde lipoliz diğer adıyla lipoterapi kullanılabilir. Çeşitli cerrahi müdahaleler sonucunda meydana gelen şekil bozukluklarında da kullanılabilir.

Lipoliz Vücuttaki Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Genel olarak karın, bel, basen, kalça, bacak, kollardaki istenmeyen yağlar için tercih edilir. Ama gıdı, gözaltındaki torbalar, çene altı yağlarının önemli bir biçimde azalmasında rol oynar. Lipoliz tedavisini diyet ve egzersizle desteklemek elde edilen sonuçların uzun süreli olmasında rol oynar.

Lipoliz Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Lipoliz tedavisi her tedavide olduğu gibi tedaviye başvuran kişinin yaşına, kilosuna, vücudunda depolanmış yağ miktarına göre değişiklik gösterse de genellikle minimum 2-4 seans uygulanır. Her seanstan sonra doğal yollarla vücuttaki yağlar azalır.

Çok sık uygulamalarda istenilenden daha fazla yağ kaybı olabilir. Bu yüzden her seans arasında 4-6 hafta bulunur ve uygulandıktan sonra vücuttaki değişimler düzenli olarak kontrol edilir. Genellikle 3. seanstan sonra değişimler gözle görülür bir biçimde belli olur ve en yüksek seviyeye 6.seanstan sonra ulaşılır. Bazı hastalarda ise 8 seansa kadar tedavi sürmektedir.

Seanslardan Sonra Vücuda Zararı Var Mı?

Uygulanan bölgede hafif morarma görülebileceği gibi kaşınma, yanma ve kızarıklık görülebilir. Bu etkiler birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Eğer bu etkiler daha uzun süre sürerse doktora görünmeniz elzemdir.

Lipoliz Tedavisi Kimler İçin Uygulanamaz?

18 yaşından küçükler, hamile veya emziren kadınlar, kronik hastalığı (diyabet, kanser, karaciğer ve böbrek) olan insanlar, ilaç alerjisi sorunlarını yaşayanlar için uygun değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu