LGS

LGS Yüzdelik Dilim Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bu sayfamızda, TEOG sınav sisteminin yerini LGS’ye bırakmasıyla birlikte öğrenciler ve veliler tarafından en çok merak edilen sorulardan olan LGS yüzdelik dilim nedir ve LGS yüzdelik dilim nasıl nasıl hesaplanır? sorularına cevap verdik.

LGS Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim; öğrencinin aldığı puanın sınava giren tüm öğrenciler içindeki başarı sıralamasını gösterir. İl genelindeki yüzdelik dilim hesabına öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren diğer öğrencilerin puanları etkili olurken, ülke genelindeki hesaplamaya ise sınava giren tüm öğrenciler dahil edilir. Yüzdelik dilime göre yapılan tercihler de öğrencilere nakil imkanı tanır, böylece öğrenciler gerektiğinde kullanabilecekleri farklı okullara yerleşme hakkına sahip olur.

LGS Yüzdelik Dilim Nasıl Hesaplanır?

Yüzdelik dilim hesaplanırken; öğrenci sıralaması 100 sayısıyla kurulan değerle gösterilir. Bu aşamada sıralama 100 ile çarpılır ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünür. Böylece adayın yüzdelik dilimdeki yeri (puanı) belirlenmiş olur.

Tercihlerin İl yüzdelik dilimi, Türkiye yüzdelik dilimi ve Okul sıralamasına uygun olarak yapılması öğrencilerin istedikleri hedefi gerçekleştirmesine katkı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu