Sağlık

İmmünoterapi Nedir?

İmmünoterapi, kanser tedavilerinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavilere yardımcı olarak uygulanan tedavi yöntemine verilen isimdir. İmmünoterapi, kanser hücreleri bulunan hastaların vücut dirençlerini destekleyerek bağışıklık seviyesini arttırmada yardımcı olmaktadır. Bu şekilde hastada bulunan kanser hücrelerinin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Bağışıklık sistemi kanser hastalarında oldukça önemlidir. Bu sistem sayesinde vücut, enfeksiyon ve bu gibi benzer hastalıklar ile kolay bir şekilde savaşabilir. İmmünoterapi ise bu bağışıklığı arttıran biyolojik bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. İmmünoterapi yöntemi ile yaklaşık olarak yirmiye yakın kanser türü tedavi edilebilmektedir. İmmünoterapi tedavisi 3 farklı yöntem ile uygulanabilmektedir.

Bunlar;

  • Monoklonal Antikorlar Tedavisi
  • T Hücre Tedavisi
  • Onkolikit Tedavisi

Monoklonal Antikorlar Tedavisi

Hastanın bağışıklık sisteminde bulunan proteinlerdir. Belirli hedeflere bağlanabilirler. Monoklonal antikorlar kanser hücrelerini işaretleyerek bağışıklık sistemi sayesinde kolay bir şekilde bulunabilir. Bu tedavi yöntemi hedefe tam yönelik tedavi yöntemi olarak adlandırılabilir.

Monoklonal antikorlar kanserli hücrelerin büyümesini engellemeye çalışmaktadır. Bazı monoklonal antikorlar radyasyon tedavisi ile hastalara verilirken bazı monoklonal antikorlar ise kanser ilaçları ile birlikte verilerek hastada bulunan kanser dokusuna ulaşması sağlanmaktadır.

T Hücre Tedavisi

Bu yöntem İmmünoterapi için uygulanan başka bir yöntem türüdür. T hücreleri, vücudumuzda bulunan beyaz kan hücrelerinin bir alt kümesini oluşturmaktadır. İmmünoterapi yönteminde ise doğrudan kanserli olan bu hücrelerle savaşmaktadır. T hücre tedavisi, laboratuvarlarda özel işlemler görerek değiştirilen ve kanser hücrelerini direk tanıyan yapılarla değiştirilerek uygulanır. T hücre tedavisi, hastada bulunan kanser hücrelerini tanır ve onları yok etmek için hızlı bir şekilde savaşmaya başlar. Bu yöntem kanser hastalarına iki ya da üç hafta aralıklarla verilerek tedavi sağlanmaktadır.

Onkolitik Tedavisi

Bu tedavi yönteminde ise virüslerin kanserli olan bölgeleri tamamen yok etmesi sağlanmaktadır. Kanser hastası kişinin bağışıklık sisteminin kanserli olan hücrelere kesin ve etkili bir şekilde saldırılar düzenlenmesi sağlanarak kanserli olan hücrelerin genişleyerek büyümesini ve yayılmasını engelleyerek tamamen yok olmasını sağlamaktadır. Bir çok hastada bu yöntem hastalığın ilerlemesini durduğu gibi aynı zamanda hastalığı tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu