Sağlık

Göz Kanlanması Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanlanması gözün beyaz kısmındaki oluşan ön yüzeyindeki oluşan zarın yırtılması sonucu oluşur. Nadir olarak kanlanma görülür bazı kişilerde bu kanlanma olayı da olmaz. Tek gözde değil iki gözde de kanlanma meydana gelir.

Göz Kanlanması Belirtileri

Göz kanlanmasının belirtilerine bakacak olursak eğer ilk olarak göz ağrısı meydana gelir. Göz ağrısı ile beraber kaşıntı da oluşur. Daha sonra gözde oluşacak akıntı ve şişkinlik de göz kanlanması belirtilerindendir. En son olarak da bulanık görme ve yüksek ateş kanlanmaya neden olur.

Göz Kanlanmasının Neden Olur?

Göz kanlanmasının birkaç nedeni bulunmaktadır.

Bu nedenleri madde madde inceleyelim;

  • Alerji; Gözümüzde olan alerji, gözümüzün sürekli kaşınması ve gözümüzün kanlı olarak görünmesini sağlar. Bağışıklık sistemimiz düştüğü zaman göz alerjisinin çıkmasına sebep olur. Bu ikili birbiri ile bağlantılıdır. Bu nedenden dolayı bu alerjiyi yenmek için gözlerimizde kırmızılık, kaşıntı ve göz sulanması meydana gelir.
  • Enfeksiyon; Enfeksiyonun çeşitleri bulunmaktadır. Konjunktivit yada pembe göz, kırmızı ve tahriş edici olan bir gözü işaret eder. Blefarit ise gözün kırmızı olmasına sebep olan başka bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonda kirpik üzerinde kabuklanma da görülmektedir.
  • Hamilelik; Hamilelik sırasında yorgunluktan ve vücutta olan bazı değişiklikler sonucunda göz kanlanması meydana gelir. Hamilelikte oluşan göz kanlanması geçicidir.
  • Uyku Eksikliği; Geceleri çok geç saate kadar bilgisayar, televizyon, telefon başında zamanımızı çok harcarsak sabah uyandığımızda gözlerimiz yorgun düşmüş ve kırmızı olduğunu görürüz.
  • Alkollü İçecekler; Alkollü içecekleri çok tüketirsek eğer A ve B vitaminlerinin salgıladığı emilimleri engeller ve göz kanlanmasına neden olur.
  • Kontak lensler; Kullandığımız lenslerin hijyenine dikkat etmezsek eğer yada kalitesiz kullanırsak bir süre sonra göz kanlanmasına neden olur.

Bunlardan başka olan ise; yanlış kullanılan güneş gözlükleri, makyaj malzemeleri, grip gibi nedenler göz kanlanmasına sebep olur.

Göz Kanlanmasının Tedavisi

Göz kanlanmasının tedavisi çok kolaydır. Tedavisi yapılırken kanlanmayı önleyecek ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar genellikle göz damlaları olur. Bu tedavide minimum 1 ya da 2 gün sürer. Bu tedaviden sonra tekrardan bu sıkıntıya yaşamamak için göz kanlanmasına neden olacak şeylerden uzak durmamız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu