Sağlık

Göz ağrısı Neden Olur, Ne iyi Gelir?

Göz ağrısının birçok sebebi olabilir. Göz bozukluğu, migren, sinüzit, kontak lens, göz tansiyonu, göz kuruluğu, göz çevresinde oluşan yara, arpacık gibi cilt hastalıkları daha birçok sebep göz ağrısına neden olur.

Göz Ağrısı Nedenleri

Başlıca Göz ağrısı nedenleri şunlardır;

  • Migren
  • Sinüzit
  • Göze Bilinmeyen Cisim ve Madde Kaçması
  • Arpacık
  • Kontak Lens
  • Gözün Yüksek Işığa Maruz Kalması
  • Göz Kuruluğu
  • Göz Tansiyonu (Glokom)

Göz Bozukluğu

Göz bozukluklarında miyop, astigmat, hipermetrop gibi göz hastalıkları olan insanlarda eğer gözlük kullanmazlarsa bu ağrıları sıklıkla yaşayabilirler.

Migren

Migren hastalığı olan insanlar baş ağrısının yanında göz ağrısını da ilave edebilir.

Sinüzit

Sinüzit hastası olanlar gözün arkasında biriken sinüsler baskı sonucu göz de büyük bir ağrı hissettirebilir. Bu bir gözde de olabilir iki göz de olabilir.

Göze Bilinmeyen Cisim ve Madde Kaçması

Göz hastalıklarının ve ağrılarının en önemli sebeplerindendir. En basiti toz kaçması bile gözde büyük bir ağrı ve rahatsızlık verir. Herhangi bir yabancı madde, gözü ovuşturma göz ağrısını tetikler diyebiliriz.

Gözün Yüksek Işığa Maruz Kalması

Bu madde de gözün yüksek ışığa maruz kalması gözü hep çok yorar hem de bir o kadar ağrıtır. Buna örnek vermek gerekirse kaynak yapılırken gözü korumaz ve o ışığa devamlı bakarsak bu gözü büyük oranda yorar, göz de ağrı ve büyük batmalara sebebiyet verir. Bir diğer örnek güneşe uzun süre bakınca da göz de ağrıya sebebiyet verebilir.

Kontak Lens

Kontak lens‘ de göz ağrılarına sebep olan sorunlardan. Kontak lensinizi düzenli bir şekilde dezenfekte etmeden temizlemeden kullanmak gözde tahriş ve ağrıya sebebiyet verebilir. Yine bir diğer örnek lensini uzun süre kullananlarda da bu sorunlar ortaya çıkabilir.

Arpacık

Göz çevresinde çıkan arpacıklar göz ağrılarına neden olabilir. Arpacıktan akan enfeksiyon göz kapağı gelir ve bu bölgede kabarıklık yaratabilir. Bu da göz ağrısına sebep olur.

Göz Tansiyonu (Glokom)

Göz içindeki sıvı basıncı gereğinden fazla yükselince ağrıya sebep olabilir. Glokom diğer rahatsızlıklardan biraz daha tehlikelere yol açabilir. Doktorunuza gidip özen gösterilmezse görme yetisini kaybetme noktasına kadar gidebilen bir hastalıktır.

Göz Kuruluğu

Sebepleri uzun süre bilgisayar kullanımı yukarıda da belirttiğimiz gibi lenslerin düzgün dezenfekte edilmeden kullanılması ana nedenlerindendir. Göz de batmaya sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu