İcatlar

Diş Fırçasının icadı, Diş Fırçasını Kim Buldu?

Diş fırçası, diş sağlığı için kullanılan bir tür temizleme aracıdır. Diş fırçasının icadı, günümüzden yaklaşık 250 yıl  öncesinde yapılmıştır. En çok kullanılan ve en işe yarayan buluşlardan biri olan diş fırçasının tarihi 1400 yıllara dayanmaktadır.

Günümüzde hemen hemen hepimizin kullanmış olduğu temizlik aleti olan diş fırçası 1400’lü yıllarda bulundu. Şimdiki zamanda kullandığımız diş fırçasının icadı 1498 yılında Çin’de bulundu. Çin ve Sibirya ülkelerinin can acıtan soğuk iklimlerinde yaşamakta olan yaban domuzlarının ense kısmında bulunan kıllar kopartılıp bir sapa bağlanır, ardından dişler temizlenirdi. O zamanın ticaret ile uğraşan tacirleri Doğu bölgelerinde gelerek bu buluşu Avrupa’da yaşayan insanların huzuruna sundular. Ancak Avrupa’da yaşayan insanlar, bu domuz kıllarını çok sert buldukları için diş temizleme için uygun olmadığını öne sürdüler. Avrupa’da bilim işi ile uğraşan diğer mucitler ise daha yumuşak olması için at kılıyla yapılan fırçaları piyasaya sürdüler. Daha geçmiş zamanlardan Roma tarihine kadar uzanan yıllarda insanlar yemek yedikten sonra dişlerini pirinç taneleri ile temizliyorlardı. Günümüzde kullanılmakta olan diş fırçası icadı sürene dek bu alışkanlıklarına devam ettiler.

Diş fırçası patenti ilk olarak 1857 yılında H. N. Wadsworth tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde alındı. Uzun süre bu patent yerinde saymaya devam etmişti. Ancak 1885 tarihinden sonra birçok Amerikan dev üretim şirketi, seri olarak diş fırçası üretmeye başladılar. Bu tarihten sonra ise günümüzde kullanmış olduğumuz diş fırçaları daha fazla kullanmaya başlandı.

Diş Fırçası Tarihi

Diş fırçasının tarihi, yazımızın üst kısmında da anlattığımız gibi ilerlemekteydi. Ancak geçmiş dönemlerde yaşayan insanlar farklı yollarla dişlerini temizliyorlardı. Ağız ve diş sağlığı çok eski dönemlerde de insanlar tarafından önemseniyordu. Bir ağaç dalı, kuş tüyü, hayvanların kılları ya da kemikleri, kirpilerin dikenleri, pirinç taneleri vb. birçok farklı örnek ile diş temizliği yapılmaktaydı. M.Ö 3000’li yıllarda Eski Mısır dönemine ait bir kalem büyüklüğünde olan ağaç dalı, diş temizliği için kullanılıyordu. Dolayısıyla diş fırçası icadı, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu