Deyimler

Ağzındaki Baklayı Çıkarmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Ağzındaki baklayı çıkarmak deyimi ne demek? Ağzındaki baklayı çıkarmak deyiminin anlamı, açıklaması ve ortaya çıkış hikayesi.

Ağzındaki Baklayı Çıkarmak Anlamı

Ağzındaki baklayı çıkarmak deyiminin anlamı gizli olan ve sır gibi saklanan bir bilgiyi zamanı geldiğinde biriyle ya da alakasız kişilerle paylaşmaktır. Sabrın tükendiği ve belli bir zamana kadar söyleyemediği şeyi söylediği anlamına gelen bir deyim olarak dilimize yerleşmiştir.

Ağzındaki Baklayı Çıkarmak Hikayesi

Zamanında çok küfür eden bir derviş varmış. Zaman geçtikçe herkesin ona küfürbaz lakabını takmasına dayanamamış. Küfürbaz adam soluğu bir şeyhin yanında almış. Şeyh efendi durumun ciddiyetini görünce küfürbaz adamın eline bir avuç bakla tanesi getirmiş. Bunları okuyup üfledikten sonra dervişe dönüp anlatmış:

-Şimdi bu bakla tanelerinin birini dilinin altına, diğerini ise cebine koy. Konuşmak istediğin zamanlarda bakla diline takılacak ve küfürden vazgeçme alışkanlığını hatırlayıp küfürü söylemeyeceksin. Eğer bakla ağzında ıslanıp kaybolursa, cebinden yeni bir baklayı dilinin altına koyarsın demiş.

Derviş şeyhinin dediği gibi kendini kontrol etmeye başlamış. Şeyh efendi de dervişi yanından hiç ayırmamış. Havanın çok yağmurlu olduğu bir günde şeyh ile derviş yolda yürürken, yoldaki evin penceresi aniden açılmış ve ortaya bir kız çocuğu çıkmış:

-Şeyh efendi biraz durabilir misiniz? demiş ve pencereyi kapatmış. Şeyh efendi kızın dediği gibi durmuş ama yağmur yağarken sığınacak bir yerde bulamamış. Şeyh neden durduğunu bilmediği için evin kapısına doğru yönelmiş ve tam o sırada genç kız tekrar pencerede belirmiş:

-Şeyh efendi birkaç dakika daha durabilir misiniz? demiş.

Şeyh biraz daha beklemeyi göze almış. O sırada derviş kendi kendine konuşmaya başlamış. Yağmur şiddetini arttırdıkça derviş ve şeyh efendi iyice sırılsıklam olmuşlar. Bu esnada genç kız evin penceresini üçüncü kez aralayarak seslenmiş:

-Gidebilirsiniz artık! demiş.

Şeyh efendi merak ederek soru sormuş:

-Eğer bir şey yoksa neden bizi bunca zamandır bekletiyorsun?

Kız aniden cevap vererek:

-Şeyh efendi elbette bir şey var, ben sizi boşu boşuna bekletmedim. Tavukları kuluçkaya yatırıyorduk. Eğer yumurtaları tavuğa koyarken kavuklunun tepesine bakılırsa, horoz çıkarmış demiş. Annem sizi gördü ve yumurtaları kuluçkaya koydu.

Şeyh efendi efendi sinirli bir şekilde dervişe dönerek:

-Ulan derviş, ağzındaki baklayı çıkar! demiş.

Ağzındaki Baklayı Çıkarmak ile İlgili Cümleler

  • Lafı evirip çevirmeden ağzındaki baklayı çıkar artık.
  • Sonunda ağzındaki baklayı çıkarttı da patrona zam istediğini söyledi.
  • Tam ağzından baklayı çıkaracaktı, telefonu çalıverdi.
  • O ağzındaki baklayı çıkartana kadar, ahmet otobüsün kaçtığını zaten öğrenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu