Sağlık

40 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

40 yaşın üstündeki kadınlar menopoz ve menopoz öncesi dönemde oldukları için hamilelikte belirli riskler taşırlar. Bu riskler hem anne hem çocuğunu tehdit eder. Hamilelik durumunda haftalık, aylık ve yıllık incelemelerle sağlıklı bir doğum sağlanmaya çalışılır. 40 yaş ve üzeri hamilelikler kadın fizyolojik değişimleri nedeni ile birçok riski beraberinde getirir.

40 Yaş ve Üzeri Hamile Kalma Riskleri Nelerdir?

​​​Hamilelik fizyolojik olarak birçok değişikliği beraberinde getirmektedir. Fizyolojik olaylar da organizma yaşıyla değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle 40 yaş ve üzeri hamilelikler risk barındırır.

Bu riskler;

  • Hamile kalmak hipertansiyon riskini artırır.
  • Bebekte zeka ve motor gelişme geriliklerine sebep olur.
  • 40 yaş üstü kadınlarda östrojen azaldığı için düşük yapma ihtimali artar.
  • Gebenin kilo alımına bağlı fazla yağlanma ortaya çıkabilir.
  • Gebenin günlük hareketleri kısıtlanır.
  • Gebe bağışıklık sistemi baskılanması sonucu enfeksiyonlara açık hale gelir.
  • Gebede anemi görülebilir.

Bu risklerden ötürü 40 yaş ve üzeri hamilelik kadınlara tavsiye edilmez. Hamile bir kadının bu riskleri bilmesi ve hayatını buna göre devam ettirmesi gerekir. Hamilelik tespitinde vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır.

40 Yaş ve Üzeri Hamileliklerde Tedavi ve Korunma

40 yaş ve üzeri gebelerde gebelik öncesi östrojen tedavisi yaralı olabilir. Gebelik döneminde gebe sık sık kontrol edilmelidir. Yoğun fiziksel aktivite yapmamalı, genel olarak istiharat halinde bulunmalıdır. Bunların yanı sıra çocuk da devamlı kontrol altında tutulmalıdır.

DNA analizi yapılarak kromozomal eksikliği veya fazlalığı kontrol edilmelidir. Kromozomal bozukluğu olan bebekler için gerekli tedaviler zamanında başlatılmalıdır. 40 yaş ve üzeri gebelikler planlı ve düzenli giderse sağlıklı bir çocuk dünyaya gelebilir. Bunun yanında anne de bu gebelikten minimum zararı görmüş olur.

Hamilelik bittikten sonraki süreçte de kadın kendine çok dikkat etmelidir. 40 yaşından sonra vücut kendini daha geç toparlayacağı için bir uzman tarafından yönlendirilmedir. Sonuç olarak 40 yaş ve üzeri hamilelikler hem anne hem çocuk için birçok risk barındırır. 40 yaşından sonra çocuk isteyen kadınların bir uzman görüşüyle ilerlemesi gerekir. Maalesef uzman görüşüyle bile ilerleyen kadınların sağlıklı bir çocuk elde etmesi 40 yaşından sonra zordur. Bu risklerden dolayı 40 yaş ve üstü kadınlar hamile kalmaları önerilmez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu