Sağlık

RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) Nedir?

Çok yaygın ve bulaşıcı bir virüs türü olan Respiratuar Sinsityal Virüs diğer adı ile RSV, iki yaşına kadar birçok çocukta görülür. İnsandan insana yakın temas ile bulaşan bu virüs, çocuklarda ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Yazımız okuyarak RSV virüsü nedir, nasıl bulaşır? RSV virüsü belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

RSV Nedir?

Günümüzde halen daha ağır RSV enfeksiyonunun ilaçla tedavisi bulunmasa da, enfeksiyon kontrolü ve önleme tedavileri etkili seçenekler arasında yer alır. RSV virüsü genellikle kış ve ilkbahar aylarında yıllık virüs olarak kendini belli eder. Hastalık genellikle Kasım- Aralık aylarında başlarken zirveyi Ocak- Şubat aylarında yaşar. Nisan ayı sonlarına doğru da sona erer.

RSV Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Klinik belirtiler olarak çocuklarda, tıpkı grip gibi belirtiler gösterir. Bunlar arasında burun akıntısı, ateş ve öksürük ile karakterize olan üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde görülür. Virüs aynı zamanda çocuklarda; krup, otisis media, bronşiolit gibi ağır rahatsızlıklara yol açar. Ayrıca virüs kendini prematüre doğanlarda veya bebeklerde solunum düzensizliği, nefes alma aralığının sık olması, huzursuzluk veya iştahta düşüş gibi belirtiler gösterir.

RSV Virüs Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda en sık görülen RSV virüsünün günümüzde henüz tam bir tedavisi bulunmuyor. Ancak tedavinin ana hatları olarak hipoksiyi önlemek, hidrasyonu düzenlemek, bronkokonstrüksiyonu inflamasyonu azaltmak en sık kullanılan tedavi seçenekler arasında yer alır.

Diğer tedavi yöntemleri olarak kaybolan sıvının geri kazandırılması, oksijen desteği ile solunumun değerlendirilmesi, üst solunum yolu aspirasyonu veya gerekli olan durumlarda solunum cihazına bağlanması şeklinde yöntemler uygulanır. RSV bronşiti sonrasında eğer çocukta kulak iltihabı veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu görülür ise antibiyotik kullanılabilir. Bu durumların dışında antibiyotik ilaç tavsiye edilmez. 6 yaşından küçük çocuk ve bebeklerde tanı konulduğu takdirde hastaneye yatırılması tavsiye edilir.

RSV Virüsünden Korunma Yolları

Özellikle bebeklerde anne sütünün desteklenmesi, sigaraya maruz kalmaktan kaçınma, standart enfeksiyon kontrollerinin yapılması ve kalabalık ortamlardan uzak durulması tavsiye ediliyor. Ayrıca risk durumunda olan grupların belirlenmesi, gerekli olan aşıların rutin şekilde yapılması ve temastan kaçınma korunmaya olanak sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu