Arşiv

İyi Kolonya Nasıl Anlaşılır?

Kolonya nedir, içerisinde ne var? 60 70 ve 80 derece kolonya arasında ne fark var, iyi kolonya nasıl anlaşılır, sahte ve gerçek kolonya nasıl ayırt edilir? Tüm bu sorular ve ayrıntılı cevapları için  yazımızı okumaya devam edin.

Kolonya Nedir?

Kolonya, içerisinde denature etil alkol, dionize su ve esans bulunduran bir çeşit kozmetik ürünüdür. Kolonyalar Sürüldüğünde yada döküldüğünde güzel bir koku bırakması için içerisine Limon, Tütün, Gül vb. esanslar katılır. Genellikle bayramlarda şeker ikram edilirken misafirlerin eline dökülür.

Sanılanın aksine kolonyalar saf etil alkol ile  değil,  denature etil alkol ile yapılırlar.  İçerisindeki Denature etil alkol, kolonyanın içilmesini önlemek ve içki imalatında kullanılmasının önüne geçmek amacıyla etil alkolün içerisine zehirli katkı maddeleri, tat bozucu kimyasallar ve boyar madde  konmuş  alkoldür. Bu alkol ile kolonyaların içilmesinin önüne geçilmiştir.

Kolonya içerisinde bulunan alkol nedeniyle mikrop öldürücü, çok iyi bir dezenfektandır. Elinize dökeceğiniz bir miktar kolonya ile elinizi bakteri, mikrop ve virüslere karşı dezenfekte etmiş olursunuz.

Dr. Oytun Erbaş , bir televizyon kanalında Ülkemizde Corona virüsü salgını baş gösterdiği günlerde vatandaşların virüsten korunmak için ellerini sık sık kolonya ile yıkaması gerektiğini, ele bulaşan virüsleri kolonyada yer alan alkol ile öldürdüğünü söylemiştir.

Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre de 60° kolonyanın virüsü öldüremediği fakat 70° ve 80° kolonyaların korona virüsünü ve diğer mikrop ve bakterileri öldürdüğünden, el hijyenini sağlamak için kullanılabileceğinden bahsedilmiştir.

Gerçek Kolonya Nasıl Anlaşılır?

1. Kolonyada kullanılan Alkol Türü

İyi ve gerçek bir kolonya almak için dikkat edilmesi gereken bir çok madde sıralanabilir. Fakat bunlardan en önemlisi içerisinde kullanılan alkol türüdür. Bazen bazı merdiven altı kolonya üreticileri maliyetleri düşürmek için kolonyalar da etil alkol kullanmak yerine insan vücudu için son derece zararlı olan metil alkol kullanır. Bu tür alkolle yapılan kolonyalar solumun rahatsızlarına neden olabilir. El, göz yada yüz ile temas edilmesi halinde cilt problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı kolonya alırken ürünün fiyatından önce güvenilir bir marka olup olmadığına bakmak  sizi koruyacaktır.

2. Kolonyada Kullanılan Alkol Derecesi

60°, 70° ve 80° olmak üzere bir çok kolonya çeşidi bulunmaktadır. Bu oranlar kolonyalarda kullanılan alkol miktarını göstermektedir. Kolonyaların içerisindeki alkol ne kadar fazla ise kolonyalar o kadar kaliteli ve uçucu olur.

3. Kolonya Şişesi

Kolonya şişeleri genel olarak plastikten yada camdan üretilmektedir. Günümüzde yeni bir teknoloji ile geliştirilen cam pet (İçi cam dışı pet olan şişeler) de bulunmaktadır. Plastik şişeler eğer bir miktar ısıya maruz kalırlarsa kolonyanın içine kimyasal bırakabilirler. Bu nedenle eğer bulabilirseniz cam-pet,  bulamazsanız normal cam şişedeki kolonyaları tercih edin.

4. Kolonya Fiyatı

Normal şartlarda 180 ml bir kolonya 5 ile 12 Türk Lirası, 400 ml kolonya ise 12-20 Türk Lirası  arasında değişiklik göstermektedir. Fiyatlar markadan markaya değişiklik gösterebilir. Fakat tutup ta bir şişe kolonya için 30-70 TL para ödemek mantıksızdır.

Kolonya Hakkında Sıkça Sorulanlar

Kolonyada hangi alkol var?

Gerçek kolonyanın içerisinde etil alkol olmalıdır. Piyasada sağlığa zararlı olan ve sadece üretim maliyeti düşsün diye metil alkolden imal edilen kolonyalarda mevcut. Bu tarz ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

70 ve 80 derece kolonya arasındaki fark?

70° ve 80° derece kolonya arasında üretim konusunda hiç bir fark yoktur. Her iki kolonya’da aynı şekilde imal edilmektedir. Sadece 80 derece kolonya’da 70’derece kolonyaya göre daha fazla etil alkol bulunmaktadır. Etil alkol, kolonyanın temel ham maddesidir. Döküldüğü yerde mikropları öldürmek ve kolonya içindeki esansların uçuculuk kazanarak kokuya dönüşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle alkol oranı fazla olan kolonyalar tercih etmek oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu