Arşiv

Flamenko Hakkında Bilgi

Flamenko dansı (baile) son derece etkileyici, İspanyol bir dans biçimidir. Flamenko, el alkışları, vurmalı ayak hareketleri ve karmaşık el, kol ve vücut hareketleri ile karakterize edilen solo bir danstır. Dansa genellikle bir şarkıcı ve gitarist eşlik eder. Hint, Arap ve İspanyol kültüründeki kökleri ile flamenko dansı, genişleyen kol hareketleri ve ayakların ritmik bir şekilde oynamasıyla bilinir. Flamenko dansçıları genellikle zor dansı uygulamak ve mükemmelleştirmek için çok zaman harcarlar.

Tek bir flamenko dansı olmasa da, dansçılar ritmik kalıpların sıkı bir çerçevesini takip etmelidir. Dansçının gerçekleştirdiği adımlar, çalınan şarkının geleneklerine bağlıdır. Belki de flamenko dansının en büyük detayı, tek bir performans sırasında birçok kez değişen dansçının kişisel ifadelerini ve duygularını izlemektir.

Flamenko dansı ve ona eşlik eden gitar müziği, Endülüs bölgesinde, Roma veya İspanya halkı ile ilişkili olarak Güney İspanya’dan geliyor. İspanya’da Romanlara Gitanos denir. 9. ve 14. yüzyıllar arasında kuzeybatı Hindistan’dan göç ettiği düşünülen Gitanos, tef, çan ve tahta kastanyetler kullandı ve bunu dansa dahil etti. Flamenko, Güney İspanya’da yaşayan Sefarad Yahudileri ve Moors’un zengin kültürleriyle karıştırılmış Roma müziğinin bir sonucudur. Flamenko dans hareketlerine yakından bakarsanız, Hint yarımadasının klasik Hindu dansınınkine çok benzeyen kol, el ve ayak hareketlerini görebilirsiniz.

Bailaores ve bailaoras olarak bilinen flamenko dansçıları cidden çok tutkuludur. Tipik bir flamenko dansçısı olan dansçılar, bir şarkının ilk birkaç dakikası için genellikle hareketsiz ve ifadesiz kalırlar.

Dansçı flamenko müziğini hissetmeye başladığında, sürekli yüksek sesle alkış çırpmaya başlayabilir. Sonra duygu geliştikçe dansçı tutkulu bir dansa başlayacaktır. Dans genellikle sert bir şekilde durur, bazen ayakkabılardaki perküsyon ataşmanları ve zarif kol hareketleriyle daha yüksek sesle yapılır. Kastanyetler bazen tıklama için ellerinde tutulur ve katlama fanları bazen görsel etki için kullanılır.

Muhtemelen flamenko dansına başlamak için ihtiyacınız olan en önemli şey sabırdır. Flamenko dansı sanatında ustalaşmak genellikle zordur. Karmaşık adımları ve hareketleri öğrenmenin yanı sıra, bir müzisyen veya şarkıcıyla sözsüz olarak nasıl iletişim kuracağınızı da öğrenmeniz gerekir. Size en içteki duygularınızı bir kitleye nasıl düzgün bir şekilde göstereceğiniz öğretilecektir. Ancak, iyi bir eğitmen ve biraz sabırla, deneyimsiz bir dansçı bile bunları öğrenebilir.

Flamenko Tarihi

Tutku, mizaç ve enerjiyi çağrıştıran flamenko, hem görsel hem de işitsel anlamda şahit olmak için en heyecan verici sanat formlarından biridir. Yüzyılların sosyo-kültürel evrimiyle flamenko, dansçının ayaklarının her duruşu, müzisyenin gitarının çalınması ve şarkıcının ellerinin çırpılmasıyla zengin bir tarihe sahiptir. Bugünkü flamenkodan zevk almak ve onu anlamak için, İspanya’nın güneyindeki Endülüs çingene kültürüne dayanan kökenlerini anlamak faydalı olabilir.

İspanyol dansı günümüzde ulusal kimliğiyle eşanlamlı görülebilse de, kökleri ve popülerliğe giden yol daha karmaşıktır. İnkar edilemez bir şekilde, flamenkoyu bale ve hip-hop ile uyumlu bir küresel dans olarak tanınan bir statüye iten tek bir sebep ya da olay değil, bu dönüşümü sağlayan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Flamenko evriminde üç önemli gelişim evresi tanınabilir: Çingenelerin İspanya’ya gelişi, romantik dönem ve Franco’nun diktatörlüğü.

Çingenelerin yerleşimi, çingenelerin yüzyıllarca dünyanın farklı ülkelerinde, büyük olasılıkla Hindistan, İran ve Mısır’da seyahat ettiği belirli bir diasporanın ardından gerçekleşti. Bu yolla, çingeneler yolculuklarında karşılaştıkları çeşitli halk danslarını benimsemeye başladılar, daha sonra kendi kültürlerini, kimliklerini ve ifade sanatlarını yaratmak için birleştiler. Flamenko bu dönemde, oryantal ve egzotiklerin tezahürü olduğu için romantizmcilere yönelik sanatsal bir cennetti. Bu dönemde, günümüzde popüler olan modern flamenko biçimi ortaya çıktı. Flamenko’nun fanatik fantezisinin en iyi örneği Prosper Mérimée’nin Carmen’inde (1845) görülebilir.

Daha sonra, flamenko ticarileşmesi 19. yüzyılın sonlarında başladı ve bu da akşam ziyaretçilerine flamenko şarkısının ve dansının eşlik ettiği kafeler – kafe ve barların açılışlarına dönüştü. Buna göre, bu ‘İspanyol sanatı’ tüm Avrupa’ya yayılmıştır, o kadar yayılmıştır ki tiyatronun en prestijli balerinleri ‘Gitanas’a dönüştürülmüştür. Taglioni veya Gestiginer gibi balerinler çingene görüntüsünü benimsedi. Opera flamenca ile birlikte opera ve bale ile çevrilmiş flamenko gösterileri yapmaya başladılar. Flamenko’nun bugünkü popüler sanat formu haline gelmesinin son aşaması, İspanyol diktatörü Francisco Franco (1939-1975) tarafından ulusal bir dans olarak ve propaganda aracı olarak benimsenmesiydi.

Potansiyel flamenkocuların olabileceğini fark eden hükümet, hükümet propagandası için bir araç olarak Flamenko’yu kullanmaya başladı. Ayrıca, flamenko içeren filmler, hükümetin İspanya’ya daha fazla turist çekme planında önemli bir bileşen haline geldi. Kuşkusuz, Los Tarantos (1963) gibi filmler, Flamenko’yu İspanyol sanat formu olarak diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşlarının gözünde geniş ölçüde popüler hale getirdi. Böylece, Franco’nun 1975’teki ölümünde, flamenko müzik ve dans dünyasında İspanyol kimliğiyle eşanlamlı bir sanat ve kültür biçimi olarak yerleşmişti.

Flamenko Müziği Sanatçıları

  • Paco de Lucía (1947-2014)
  • Camarón de la Isla (1950-1992)
  • Vicente Amigo
  • Tomatito
  • Diego el Cigala
  • Al Di Meola
  • Gipsy Kings
  • iño Josele
  • Armik
  • Niño Ricardo

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu