Arşiv

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri & Korunma Yolları

2019 yılının Aralık ayı sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü yani 2019-nCoV, dünya üzerinde hızlı bir şekilde yayılıyor ve yüz binlerce kişi halen bu virüsle boğuşuyor. Peki, bu corona virüsü nedir, bu virüsün belirtileri  ve korunma yolları nelerdir? Soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

Corona virüsü Nedir?

Korona virüsleri geniş bir virüs topluluğu olarak yıllardır  hayatımızdadır. bu tür virüsler genelde grip yapar ve temelde zararsızdır .Ancak şu an salgına neden olan tür olan 2019-nCoV oldukça tehlikeli ve agresif bir virüstür.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Korona virüslerini tanımlarken hem insanlarda hem de hayvanlarda bulunabileceğine ve geniş bir virüs ailesi olduğuna dikkat çekiyor.

Daha önce SARS salgın hastalığı da Korona virüslerin neden olduğu dünya çapına yayılmış bir salgın hastalıktı. Ancak 2019 yılının Aralık ayında Wuhan’da çıkan 2019-nCoV ise daha önce insanlarda rastlanılmamış bir virüs türüydü. Bu virüs de aynı Korona virüs ailesine mensup olsa da çok daha saldırgan ve tamamen farklı bir çeşit olarak ortaya çıkıyor.

Aşı Ya da İlaç

Bu virüsün ortaya çıktığı zamanda, daha önce insanlarda görülmemesi nedeni ile geliştirilmiş herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmuyordu. Halen daha yoğun bir çalışma içinde bulunulsa da şu ana kadar da geliştirilen bir ilaç veya aşı bulunmuyor.

İlk Tanı Nerede Konuldu?

Bu yeni tip virüs ile ilgili ilk tanı ise Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde konuldu. Doğada bulunan vahşi hayvanlardan insana geçtiği düşünülen bu virüs şu an için yüz binleri bulan sayıda insanı etkilemiş durumda. Bu virüsün ilk ortaya çıktığı yer ise Wuhan’da bulunan bir canlı hayvan pazarı olarak biliniyor.

Corona Virüsü Belirtileri

Virüsün asıl olarak etki ettiği organların başında akciğerler geliyor ve hastalığa yakalananlar genel olarak solunum sorunları yaşıyorlar.

Bu kapsamda yaygın semptomlar ise;

 • Boğaz ağrısı ve öksürük
 • Yüksek ateş
 • Nefes almada zorluk
 • Kas ve baş ağrıları
 • İştahsızlık
 • Bilinç bulanıklığı

Olarak görülüyor. Soğuk algınlığı belirtilerine benzer semptomları bulunan bu virüsün belirtileri bazen 14 güne kadar görünmeyebiliyor.

Corona Virüsünün Bulaşma Şekli ve Korunma Yolları

Bu virüsün de hava yolu ile ya da temasla ve ortak kullanılan eşyalar üzerinden bulaşabileceği belirtiliyor.

Bu virüsten korunabilmek içinse;

 • Ellerin sık sık sabunla yıkanması,
 • Ellerin ağız, burun ve göz ile az temas etmesi,
 • Kolonya ile ellerin yıkanarak mikroplardan arındırılması,
 • Kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durulması,
 • Özellikle ateşi olan, öksüren kişilerle 1 metrelik mesafe bulunulması, fiziksel temastan kaçınılması

Gibi önlemler sayılabilir. Şu an için bu hastalığın bilinen bir tedavi yöntemi ise bulunmuyor. Hastanede bulunan hastalara destekleyici tedaviler sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu