Kimdir

Charles Darwin Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

İngiliz bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen Charles Darwin hayatı her zaman sükseli olurken aynı zamanda çok aşırı tepkilerinde oluşmasına neden olmuştur. 12 Şubat 1809 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen ünlü doktorun oğlu Darwin, kısa süre sonra annesini kaybeder. Ardından yatılı bir okula giderken İskoçya’da bulunan Edinburg Üniversitesi’nin tıp bölümünü kazanır. Tıp okumak istemediğini anlayan Darwin’in derslere girmemesi ve doğa ile ilgilenme süreci gençlik yıllarında başlar. Canlı türleri araştırarak kuramlarla ilgilenmeye başlar. 1859 yılında ise “Türlerin Kökeni” isimli kitabı yazarak bir hayli ilgi çekti. Özet olarak yaptığı çalışmalarda insanlar ile hayvanların duygularındaki benzerlikleri bulmaya odaklıydı. Günümüzde geçerli bir evrim tezi olan Darwin teorisi için ünlü bilim adamı 1831 ile 1835 yılları arasında gezilerine başlar. Bu süreçte çok farklı bölgelere giderek insanları ve hayvanları incelemeye devam eder. Üç yılın sonunda 20 yıllık birikimle elde ettiği teorisini açıklamaya Alfred Russel’den gelen bir mektupla karar verir. Günümüz biyoloji bilimi içinde temel olarak kabul edilen modern evrim teorisi Darwin’in ortaya koyduğu buluşları kitabıyla açıklanır.

Darwin Teorisi

Evrim Teorisi olarak da tanımlanan Darwin Teorisi ünlü bilim adamının çalışmaları neticesinde ortaya çıktı. Kuramın temelinde ise hiç şüphesiz doğal seleksiyon kavramı bulunmaktadır. Evrim sürecinin işler olmasını sağlayan doğal seleksiyon ile birlikte yeni türlerin oluşumuna yol açan ve sürekli devam eden değişimlerde kuram temelleri arasındadır. Darwin’in yaptığı çalışmalar çok yavaş ilerlese de değişimler sonucunda yeni türlerin oluştuğu görülür. Canlıların birbirinden az farklılıklar göstermesi de temel ilke olan doğal seleksiyon ile ilişkilidir. Darwin’in eserleri arasında yer alan teorinin bir başka önemli nokta ise canlıların hayatta kalma durumlarının açıklanmasıyla ilgidir. Buna göre doğal koşullara uyum gösterilmesi için canlılar değişim göstermektedir. Üstlün olarak kendini geliştiren canlılar egemenlik kurarken yaşamları da devam eder. Ancak zayıfların elenmesi ve yok olması da Darwin Teorisi özelinde kaçınılmaz sonuçlardandır.

Üç temel hastalığa sahip olduğu 73 yaşında öldükten sonra anlaşılan Darwin’in icatları arasında özet olarak kitapları ve bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Bununla birlikte Darwin’in ortaya koydukları sayesinde 2003 yılında İngiltere tarafından insansın uzay aracı Mars’a gönderildi. Kızıl Gezegen’de yaşam olup olmadığını bulma amacındaki aracın iniş sonra dünyayla bağlantısı koptu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu