Arşiv

Bir Yurttaş Olarak Sorumluluklarımız Nelerdir?

 Her yurttaşın kanunlar karşısında bazı sorumlulukları vardır. Bir yurttaş olarak sorumluluklarımız nelerdir hiç araştırdınız mı?  Kanun koyma yetkisi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre meclise verilmiştir. Anayasada bulunan kanunların değişiklikleri ve yeni kanun koyabilme yetkisi ile getirilen kanunlar içerisinde ülke vatandaşlarının uymaları gereken kurallar belirlenmiştir.

Bu kurallara ve kanunlara uyulmaması durumunda müeyyideler de aynı şekilde belirlenmiştir. Yurttaş olarak devletin varlığını sürdürebilmesi için yerine getirilmesi gereken sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorumlulukların yerine getirilmesi ile birlikte istenilen güven ve huzur ortamının sağlanabilmesinin yanı sıra toplum içerisindeki düzen de sağlanabilecektir.

Bir Yurttaş Olarak Sorumluluklarımız Maddeler Halinde

  • Her 20 yaşını doldurmuş olan erkeğin zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmesi bir yurttaş olarak sorumluluklarımız arasında yer almaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte askerliğin şartlarında değişiklik yapılmış olsa da bu kural hala değişmemiştir.
  • Aynı zamanda ayrım gözetmeksizin anayasada ve kanun hükmünde kararnamelerde belirlenen kanunlara uyulması yerine getirilmesi gereken sorumluluklar arasında yer almaktadır.
  • Yapılan alışverişlerden, ticari faaliyetler neticesinde elde edilen gelirlerden ya da ücret alacakları gibi maddi alacakların karşılığında vergi verilmesi de zorunluluklardan bir diğerdir.
  • Belirli periyotlar halinde yapılan genel ve yerel seçimlere her 18 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oy kullanmak üzere katılmak zorundadır. Seçme hakkının haricinde seçilme hakkı da sorumluluklar arasında yer almaktadır.
  • Diğer bireylerin haklarına da saygı göstererek toplumsal düzenin ve güven ortamının bozulmaması için gerekli olan şeylerin yapılması zorunluluğu da sorumluluklardan birisidir.
  • Şiddetten uzak durularak barışın savunulması ve bunun tersi faaliyetlerde bulunulması gerekmektedir.
  • Toplum içerisindeki her türlü çıkarcılık faaliyetlerine ve ayrımcılıklara karşı durmak ve buna uygun şekilde yaşamak her vatandaşın görev ve sorumluluklarındandır.

Ülkemizde yaşayan her vatandaşın daha güvenli ve mutlu bir yaşam sürebilmesi için devlet kurumlarının yanı sıra görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bir yurttaş olarak sorumluluklarımızı yerine getirirsek, ülke olarak kalkınabilecek ve hayal edilen bir toplum yapısı içerisinde hayatımıza devam edebileceğiz. Yerine getirilmesi gereken sorumluluklar ve yapılmaması gereken kurallara uyulması temelinde buluşulursa istenilen şartların sağlanabilmesi de kaçınılmaz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu