Arşiv

Emlak Vergisi Nedir, Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi nedir, Genel olarak Şahsınıza ait olan arsa, bina gibi taşınmazlar için ödenen vergi çeşidi Emlak vergisi olarak tanımlanabilir. Bu yazımızda Emlak vergisi nedir, neden ve ne zaman ödenir? Emlak beyanı nedir,  Vergiye tabi olmayan binalar (taşınmazlar) nelerdir,  emlak vergisi muafiyeti nasıl alınır ve kimleri Kapsar gibi sorulara cevap everdik.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak Vergisi Kanununun 1319 sayılı maddesine göre ülke sınırları içerisinde bulunan tüm yapılardan bina vergisi, arsalardan ise arazi vergisi alınır. Arsa ya da binanın tapu sahibi, mevcut ise intifa hakkına sahip olan kişi, her ikisinde bulunmadığı durumda ise söz konusu gayrimenkulü sahibi gibi kullananlar emlak vergisi ödemesiyle yükümlüdür. Gayrimenkul sahibinin yaptığı emlak beyanından sonra emlak vergisi ödeme yükümlülüğü başlamış bulunmaktadır.

Emlak Beyanı Nedir?

Gayrimenkul satın alan şahısların, gayrimenkullerinin bağlı bulunduğu belediyeye başvuru yaparak emlak beyanı yapmaları gerekir. Emlak beyanınızı ilgili belediyeye giderek verebilir ya da e-devlet tapu taşınmaz beyan hizmetini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca emlak beyanı yaparken hazır bulundurmanız gereken belgeler listesi de aşağıda verilmiştir.

Emlak Beyanı için Gerekli Evraklar

  • Tapu sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Yapı ruhsatı
  • Adres ve telefon bilgileri
  • İskân fotokopisi
  • Tapu kayıtları temel alınarak doldurmuş olduğunuz emlak bildirim formu

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi ödemelerinizi her sene iki veya tek taksit şeklinde ödeyebilirsiniz. İlk taksitleriniz mart, nisan, mayıs ayları içerisinde, ikinci taksitleriniz ise kasım ayı içerisinde ödenmelidir. Emlak vergisi ödeme işlemleri, taşınmazınızın bulunmuş olduğu belediyelerin aracılığıyla tahsil edilebilir. Ayrıca e-belediye hizmeti mevcut olan belediyelerin çevrimiçi sistemleri aracılığıyla ödeme yapmanız mümkündür.

Mevcut sistemde emlak vergisi hesaplama işlemlerin taşınmazın rayiç bedeli temel alınarak her sene belediyeler tarafından fiyatlandırılır.

Vergiye Tabi Olmayan Binalar Nelerdir?

Emlak Vergisi Kanunu’nun 4. Maddesi gereğince tarım işletme ve devletin sahip olduğu binalardan, orduevi ve askeri gazinolardan, ibadethanelerden, yabancı devletlere ait elçilik ve konsolosluk binaları ile barajlardan bina vergisi alınmaz. Emlak Vergisi Kanunu’nun 14. Maddesi gereğince ise devlet arazileri, mezarlıklar ve yabancı ülkelere ait olan arsalardan da vergi alınmaz.

Emlak Vergisi Muafiyeti Kimleri Kapsar?

Ev hanımlarının, dulların, işsizlerin, şehit yakınlarının, gazi veya emeklilerin emlak vergisi ödeme konusunda yükümlülükleri yoktur. Ek olarak emlak vergisi muafiyeti kapsamında olmak için taşınmazın 200 metrekareden daha küçük olması gibi özel şartlar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu