Arşiv

Birlikte Yaşama Kültürünün Önemi

Ülkemiz genelinde hayatlarını devam ettiren birçok farklı etnik köken ve kültüre ait farklı grupların uzun yıllardır barış içerisinde yaşıyor olmaları bu coğrafyanın bize bırakmış olduğu en büyük miraslardan birisidir. Birlikte yaşama kültürünün önemi diğer ülkeler içerisinde sürekli bir savaş halinde yaşayanların görülmesi ile birlikte daha da anlaşılabilecektir.

Osmanlı döneminden bu yana ülkemizin dört bir yanında farklı kültürlerde gruplar bir arada yaşamışlardır. Günümüzde bu kültürün en önemli etkileri Mezopotamya coğrafyasında görülüyor olsa da yüksek oranda ve özellikle Mardin ilimizde görülebilecektir. Süryani, Hristiyan, Müslüman gibi farklı dinlere mensup insan gruplarının uzun yıllardır bir arada ve barış içerisinde yaşayabiliyor olmaları bölge geneline birçok zenginlik kazandırmıştır.

Farklı kültürlerin birbirlerini asimile etme çabaları olmadan barış içerisinde yaşamalarının sağlanabilmesi için gruplar içerisinde yaşayan bireylerin kişisel hak ve özgürlüklere karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. Farklı düşünce yapılarına sahip olan kişilerin bir arada yaşamaları farklı bakış açıları kazanmanıza yardımcı olabileceği gibi düşünce yapılarınızın da gelişmesine yardımcı olacaktır. Birlikte yaşamanın önemi bu noktada daha fazla anlaşılmış olacaktır.

Birlikte Yaşama Kültürünün Önemi

Daha yaşanılabilir toplum yapılarının oluşturulabilmesi için öncelikle farklı düşüncelere karşı saygılı olmak gerekecektir. Bunun sağlanabilmesi için ise öncelikle doğru bir dinleyici olunması gerekmektedir. Düşünce yapılarının farklı olmasının anlaşılabilmesi için karşınızdakini dinlemeli ve onlara karşı empati kurabiliyor olmanız size fayda sağlayabilecektir.

Uzun yıllardır bu coğrafya içerisinde birlikte yaşamış olan grupların birbirlerine bağlı ve aynı zamanda etkileşim içerisinde olmaları sayesinde toplumsal kalkınma da sağlanabilmektedir. Ne kadar farklı grupların bir arada yaşadıkları bir ortam hazırlanmış olsa da bunun başarılabilmesi için ortak hedeflerin bulunması gerekecektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir arada yaşayan farklı grupların ülke kalkınması, barış ortamının sağlanması, refah gibi birçok ortak amaç hedeflemeleri sayesinde düzgün bir yaşam ortamı sağlanmaktadır. Birlikte yaşama kültünün önemi bu noktada kendisini gösterecek ve farklı bakış açılarının bir arada olması sayesinde amaçlanan hedeflere daha kısa süreler içerisinde ulaşılabilmesi için daha iyi adımlar atılabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu