Arşiv

Barış, Mutluluk, Dostluk, Çocuk, Gelecek Hakkında Şiirler

Bu başlık altında barış, mutluluk, dostluk, çocuk ve gelecek sözcükleri ile ilgili hazırlanmış örneklerini bir araya getirdik.

Çocukların geleceğin yöneticileri olduğunu anlatmak amacıyla hazırlanmış, 4 kıtalık Dünya Çocuklar Günü isimli şiir;

Dünya Çocuklar Günü

Tüm dünya çocukları,
Gelin birlik olalım.
Tüm kaygılardan uzak,
Yeni dünya kuralım.

Dünya bizim olunca,
Savaşlar olmayacak.
Tüm dünya ulusları,
Kardeşçe yaşayacak.

Bugün bizim günümüz.
Coşalım, oynayalım.
Irk ayrımı yok artık,
Gelin kucaklaşalım.

Bugün küçüğüz ama,
Yarın büyüyeceğiz.
Bu ulusu bu yurdu,
Bizler yöneteceğiz.

Kaynak: Müfit Aksal (Öğretmenim, Başarı Yay. İstanbul 1993.

Mutlu Bir Gelecek

Haydi her güne gülerek başlayalım,
Her anı neşe ile sevinçle yaşayalım
Sevmek, sevilmek güzel bir duygu
Mutlu geleceklere beraber koşalım.

Bak etrafına mutlu olmayı dene
Sev biraz yada Paylaşmayı dene,
Mutlu bir gelecek herkesin hakkı
Gel  geleceklere beraber koşalım.

Kaynak: www.zuuh.net / M. Emin URUK

Mutluluk

Mutluluk; serotonin isminde bulunan bir hormonun yüksek seviyeye ulaşması sonucunda oluşur. Bireylerin isteklerine kısa süre içerisinde ulaşması sonucunda bir sevinç yaşarlar ve bu da mutluluk olarak adlandırılır. Aslında mutluluğun kavramı çoktur. Ancak her bireyin mutluluğunun kavramı ayrıdır. Mutluluk iki çeşitlidir.   Birincisi kısa vadeli ikincisi ise uzun vadeli bir mutluluktur. Bir anda meydana gelen kişinin yüzünün gülümsemesine sebep olan duruau kısa vadeli mutluluk denir. Kişide devamlı olan bir mutluk ise uzun vadeli bir mutluluktur.

Mutlu olmak için her zaman hayata olumlu bakmak ve en ufak bir durumdan mutlu olmaya çalışmak gerçekten önemlidir. Bu şekilde yapıya sahip olan kişiler uzun vadeli mutluluğu yaşarlar. Depresif durumdan uzaklaşmak mutlu olmak için atılan en önemli adımdır. Bunun için bir yardımda alınabilir. Bu semptomlardan insan kısa zaman içerisinde uzaklaşır ise hayata olumlu bakmaya başlayacak ve mutlu olacaktır.

Dostluk

Dostluk kavramı; çıkarı olmadan kurulan bir bağdır.  Dostluk kan bağı olmadan bile kan bağı varmış gibi davranmaktır.

Dostluk her zaman yan yana olmak ve yan yana değilken bile yan yana hissetmektir. Her ihtiyaç duyduğunda hemen yanında belirmek ve üzüntülerini giderip mutluluğu paylaşmaktır. Dostlar birbirlerine her zaman ihtiyaç duyarlar.

Sırlarını birbirine anlatarak paylaşırlar. Dostlukta menfaat hiçbir zaman aranmaz. Sadece sevgi, saygı, mutluluk ve huzur aranır.  Hayatta iyi bir dost her şeyden önemlidir. Üzüldüğünde, mutlu olduğunda bir dostunun olduğunu bilmek insanın yaşam enerjisini yükseltir. Sorunlarından daha kolay kurtulmasını sağlar. Dostlar arasında güven de çok önemlidir.

Dostların birbirine sonuna kadar güvenmesi gerekir. Güven olmayan ilişkide dostluk aranmaz. Bu ilişkide insanlar birbirine sırlarını anlatırlar ve sırdaş olurlar. Dostluk genelde iki aynı kafa yapısına sahip olan kişiler tarafından kurulur.

Çocuk

Çocuk, bebekliğin bitmiş olmasıdır. 2 yaşına kadar bir birey bebek adını alır. 2 yaşından sonra ise çocuk denir. Bir bebek konuşmaya başladıktan sonra ve kendini tam anlamı ile ifade ettikten sonra çocukluk çağına adım artmış olur. Genel olarak ise 18 yaşına kadar bireyler çocuk olarak kabul edilmektedir. Yaşam zinciri için çocuk büyük önem taşır. Çocuğun kendini en iyi şekilde yetiştirmesi için ortamın müsait olması ve aile büyüklerinin çocuğa her zaman destek olması gerekir.

Her zaman için kendini güvende hissetmesi çok önemlidir. Çocuklar kendilerini güvende hissettikleri zaman özgüveni yüksek olur. Çocuğun büyümesi ve gelişimi çok önemlidir ve doğru bir şekilde gelişmesi gerekir. Doğru bir şekilde büyüyen çocuk; yetişkin zamanlarında doğru bir insan olur. İlk olarak özgüveni yüksek olur ve her zaman kendine güvenir. Çocukluk döneminde karşılaştığı olaylar yetişkin zamanlarında her zaman karşısına çıkar.

Bu sebeple de çocukların çocukluk dönemini iyi bir şekilde yaşaması çok önemlidir. Buna ebeveynler tarafından dikkat edilmeli ve çocuğun çocukluk dönemini yaşamasına müsaade edilmelidir.

Gelecek

Gelecek; şu anki zamanda sonra olacak sürece denilmektedir.  Bilim, din, felsefenin ana kavramı ise gelecektir. İleri ki zamanlarda yakın veya uzak fark etmeksizin gerçekleşmesi beklendiği duruma denilir. Gelecek şu an için gelmemiştir ama gelmesi beklenmektedir. Bu gerçekleşecek olaya göre süreç değişebilir. Yakın gelecek birkaç gün olur. Uzak gelecek ise 1 ay 1 sene veya daha uzun bir süre içerisinde gerçekleşir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu